Mýlit se je lidské, ale činit za to zodpovědným koně, je nelidské.


Kabardinský kůň

10. února 2010 v 11:14 |  Plemena koní

Kabardinský kůň

-


Původ

Toto plemeno je horský kůň chovaný na severním Kavkazu.Je potomky koní mongolského typu stepních koní ,,primitivního´´ původu.Protože žijí mezi Černým a Kaspickým mořem, ovlivnili je také orientální koně z pohraničních oblastí Turecka, Iráku, Kurdistánu a Íránu, takže jejich typ a charakter je výsledkem jak působení místního prostředí, tak i vlivu přikřížených koní.

Toto plemeno se vyvinulo v horském prostředí, proto vynikají schopností pohybovat se naprosto jistě ve strmém a velmi obtížném horském terénu.Kabardinec je plemeno ze severního Kavkazu, kde jsou nejlepší chovy v hřebčínech Malokaračájevském a Malkinském.Plemeno je,jak už bylo zmíněno, ovlivněno orientální krví.


Něco o něm

Kabardinec je jako plemeno připomínán už v 16. století.V 17. století se stal proslulým nejprve ve státech sousedících s Kavkazem, ale později ještě dál, až se stal dokonce nejlepším horským koněm na celém území někdejšího SSSR.


Trocha z historie…

Během ruské revoluce v r. 1917 bylo mnoho kabardinských koní ztraceno.Ovšem již v roce 1920 se v hřebčínech Kabardin-Balkar a Karačajevsko-černém začalo pracovat na záchraně a zušlechtění plemene.Následkem toho byl pak odchováván silnější typ, přiměřenější pro zemědělskou práci a vhodný také pro armádu.Nejlepší kabardinci pocházejí z hřebčínů Malokaračájevského a Malkina, kde se chovají přes léto na horských pastvinách ve vysokých polohách a v zimě na úpatí hor.V rámci testace mladých koní se jejich výkonnost prověřuje ve věku dvou let na dostihové dráze, plemeno však není specializované na dostihy, ovšem hodí se výborně pro všechny místní jezdecké sporty.

Kabardinský kůň byl zušlechtěn a dosáhl větších rozměrů díky mohutnému přílivu krve perských, arabských a turkmenských koní a často bývá také křížen se sousedním karabachem.Některé klisny jsou zapouštěny plnokrevnými hřebci, a tak vzniká větší a rychlejší anglokabardin, nejlepší z nich mají 25 až 75 procentní podíl krve plnokrevníka.

Konstituce,charakteristika

Konstituce

V kohoutku měří 152 - 157 cm.Zbarvením je obyčejně vraník nebo tmavý hnědák.

Kabardinec má silnou stavbu těla, robustnější trup a krátké, suché nohy.Podobně jako mnoho horských plemen má zadní nohy šavlovité.Dlouhá hlava má obyčejně vyklenutý, klabonosý profil, připomínající kertaga.


Charakteristika

Chody jsou energické a značně vysoké, což je pro horského koně velmi výhodné při pohybu v nerovném terénu.Úhrnem lze říci, že kabardinec není rychlý, avšak krok má hladký , kadencovaný a také klus i cval jsou lehké a příjemné.Jako mnoho horských koní je i některý kabardinec mimochodník.Říká se, že mimochod, vyskytující se u všech koní mongolské krve, pochází od oblíbených koní Čingischána.Kabardinec má velmi klidnou a poslušnou povahu.

Tito koně mají pozoruhodnou schopnost překonávat strmé horské průsmyky, říční brody a pohybovat se i ve vysokém sněhu.Mají také neomylný orientační smysl , díky kterému mohli pokračovat v cestě i potmě nebo za husté horské mlhy.Plemeno je přirozeně houževnaté i odolné a jako mnoho asijských plemen úžasně vytrvalé.Během závodu v roce 1935 a 1936 při cestě kolem Kavkazu urazili kabardinci 3000 km za špatného počasí za 37 dní.Takový výkon nebyl zaznamenán u žádného jiného plemene.Zdroj : Obrazová encyklopedie koní (Elwyn Hartley Edwards)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama